2022 Anamur Kıbrıs 90 km Açık Su Yüzme Maratonu Basın Lansmanı

     Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a sloganıyla yola çıkan ve Fair play ruhunu taşıyan, ülke birliğini ve bütünlüğünü ileriye götürmeyi hedefleyen, yüzme maratonunun 3. sünün yapılması planlanmıştır. Kulaçlarla Kıbrıs yüzme maratonunun, ana sponsoru olan ÜNSPED Kültür ve Spor Kulübünün maddi ve manevi destekleriyle 5 Temmuz 2022 tarihinde ÜNSPED Spor Kulübü tesislerinde basın lansmanı gerçekleştirilmiştir.

   Organizasyonda, ÜNSPED kurucusu Haluk Ündeğer, Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ÜNSPED Kültür ve Spor Kulübü Genel Koordinatörü Semra Demirer ve İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü Başkanı Mustafa Özer konuşmacı olarak yer almıştır.

   Maratonun önemi ve ülke sporuna katkısı hakkında değerlendirmeler yapılmış ve Kuzey Kıbrıs’ın spor organizasyonlarından dışlanmasına ve izolasyona maruz bırakılmasına dikkat çekilmiştir. Türkiye Kıbrıs arasındaki bu muazzam açık su parkurunun dünyaya tanıtılmasının önemi anlatılmıştır.

18 Temmuz’da maratona başlayan 6 erkek 2 kadın sporcu yaklaşık 30 saat sürecek maraton boyunca Türk Bayrağını Anamur’dan Kıbrıs’a kulaçlarıyla taşıyacaktır. Bayrağımızı taşıyacak bu takıma Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen kaptanlık edecektir. 20 Temmuz 2022 gününde Kuzey Kıbrıs’ın kurtuluşunun 48. Yılı şerefine Girne Yavuz Çıkartma Plajında maraton son bulacaktır.