Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin Özkan, Çeçen asıllı Türkiye adına yarışan judocu. 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları'nda 66 kiloda altın madalya kazanarak bu spor dalında Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandırmıştır.

 

Hüseyin Bisultanov 1972 yılında Argun kasabasında doğdu. Okulda aktif olarak judo yapmaya başladı ve birkaç yıl sonra judo ustalığı seviyesine ulaştı. Okuldan mezun olduktan sonra askere alındı, ancak judo yapmaya ve büyük uluslararası yarışmalarda yarışmaya devam etti. Hüseyin 1990 ve 1991'de iki kez SSCB gençler şampiyonu oldu. 1991 yılında Bisultanov Avrupa Gençler Şampiyonu oldu. İki yıl sonra 1993 Avrupa Judo Şampiyonası'nda gümüş madalya kazandı. 1994 yılında Çeçenistan'da savaş patlak verdi ve Hüseyin memleketini terk etmek zorunda kaldı. Normal eğitim fırsatlarını kaybeden Hüseyin, Türkiye'ye taşındı ve burada Türk vatandaşlığına geçerek adını Hüseyn Özkan olarak değiştirdi.

Özkan, Türk takımında ilk kez Frankfurt'ta düzenlenen 1993 Avrupa Takımlar Şampiyonası'nda yer aldı ve Türk takımı üçüncü oldu. 1994 ve 1996'da Sofya'daki Dünya Kupası turnuvasını kazandı, ancak 1997'de Oostende'deki Avrupa Şampiyonası'nda şampiyonluğu kazanarak Türkiye için ilk bireysel madalyasını kazandı. 1999 yılında Bratislava'da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında bronz madalya kazandı. Birmingham'da düzenlenen 1999 Dünya Şampiyonası'nda ise Fransız Larbi Benboudaoud'un arkasında gümüş madalya kazandı. Özkan ve Benboudaoud ayrıca Sidney'deki 2000 Olimpiyat Oyunları finalinde karşı karşıya geldi ve Özkan ippon ile erken kazanarak Türkiye'nin bugüne kadarki tek Olimpiyat judo şampiyonu oldu.

Sydney Oyunları'ndan sonra Özkan birkaç ciddi sakatlık geçirdi. Ancak bu onun Türkiye Şampiyonluğunu tekrar kazanmasına engel olmadı ve 2003 Avrupa Şampiyonasında da bronz madalya kazandı. 2004 yılında Özkan bir başka sakatlık nedeniyle Yaz Olimpiyatları'nda yarışamadı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübünde ve Türkiye genç ve büyükler milli takımlarında antrenör olarak çalışmaktadır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından onuruna Uluslararası Judo Şampiyonası düzenlenmektedir. 2023 yılında üçüncüsü düzenlenmiştir